Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie w aglomeracji Gostynin

Zestawienie znaków od lewej: Funtusze Europejskie; Rzeczpospolita Polska; Unia Europejska

O projekcie

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Gostyninie Sp. z o.o. uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie w aglomeracji Gostynin”. Projekt będzie realizowany na terenie Aglomeracji Gostynin i obejmuje przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gostyninie w celu poprawy istniejącej technologii oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, a tym samym poprawy jakości oczyszczania ścieków i poprawy jakości życia mieszkańców Gostynina.


Widok z "lotu ptaka" na teren oczyszczalni ścieków w Gostyninie przy ulicy Zielkowej

 

W ramach projektu realizowane będzie:

  1. opracowanie dokumentacji projektowej,
  2. przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie , w ramach której zostanie wykonana budowa nowych obiektów, przebudowa, rozbudowa i zmiana funkcji obiektów istniejących oraz rozbiórka obiektów nieprzewidzianych do wykorzystania w nowym układzie technologicznym:
    1. budowa nowych obiektów:
      • budynek mechanicznego oczyszczania ścieków wraz z pomieszczeniem dmuchaw
      • reaktory biologiczne: komory nitryfikacji/denitryfikacji,
      • komora pomiarowa ścieków oczyszczonych,
      • studnia wody,
      • higienizatory długotrwałe 2 szt.,
      • magazyn dezintegratu,
      • koperta najazdowa – taca ekologiczna dla stacji zlewnej ścieków dowożonych,
      • zbiornik uśredniający ścieków dowożonych,
      • wiata magazynowa osadu - produktu,
      • pompownia recyrkulacji,
      • biofiltry dezodoryzacyjne.

Zadanie obejmuje roboty budowlane, sanitarne, roboty technologiczne, elektryczne, AKPiA oraz instalację automatycznego układu poboru prób.

    1. przebudowa i remont obiektów istniejących:
      • w ciągu mechanicznej obróbki ścieków: komora dopływu przed pompownią główną; budynek krat (składający się ze Stacji cedzenia ścieków i Pompowni głównej ścieków surowych oraz stacji zlewczej ścieków dowożonych),
      • w ciągu retencji ścieków nadmiarowych: zbiorniki retencyjne szt. 2 przebudowane z istn. osadników wstępnych, komora spustowa ścieków,
      • w ciągu biologicznym: reaktor biologiczny, stacja PIX, osadniki wtórne, komora przelewowa, studzienka kanalizacyjna o średnicy 1,5 m,
      • w ciągu gosp. osadowej: magazyn produktu, budynek techniczny wielofunkcyjny część nadziemna oraz część podziemna,
      • budynek stacji transformatorowej ze stacją SN i NN
      • Budynek socjalno-techniczny.
    2. rozbiórka istniejących obiektów:
      • kanał otwarty ze zwężką pomiarową, piaskownik poziomy, komora rozdziału ścieków wraz z kanałami ściekowymi, komora pomiarowa ścieków oczyszczonych ze zwężka pomiarową Venturiego i kanałem odprowadzającym ścieków, komora spustu osadu nadmiernego, komory armaturowe, poletka osadowe (częściowa rozbiórka).
  1. Infrastruktura towarzysząca:
    • w ramach zadania przewidziano budowę: ogrodzenia terenu wraz z montażem bram z napędem i rozbiórką istniejącego ogrodzenia, przebudowę, rozbudowę i remont dróg wewnętrznych i placów manewrowych, linii kablowych zasilających, sterowniczych i pomiarowych w terenie, linii kablowych światłowodowych w terenie, budowę instalacji oświetlenia terenu, systemu uziomowego na terenie przez połączenie uziomów poszczególnych obiektów, systemu przemysłowego monitoringu wizyjnego CCTV, nowych odcinków sieci międzyobiektowych (rurociągi osadu, sprężonego powietrza, c.o., wody technologicznej, wody wodociągowej, kanalizacji ogólnospławnej, wód nadosadowych i odcieków, soli żelaza (PIX), wylotu ścieków oczyszczonych do odbiornika, instalacji teleinformatycznej oraz nasadzenia zieleni,
    • układ sterowania i automatyki : wykonanie i montaż nowego układu pomiarowego, sterowników wraz z algorytmami sterowania oraz systemem sterowania pracą oczyszczalni w tym: dostawa i montaż serwera, dostawa i montaż stanowiska operatorskiego, wykonanie otoczenia sieciowego.

Realizacja projektu została rozpoczęta:

  • Kontrakt „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj" został zawarty w dn. 07.07.2023 r. w wyniku rozstrzygniętego postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego.
  • Umowa na Inżyniera Kontraktu zawarta została w dniu 26.07.2021r. w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie podstawowym.

Grupy docelowe:

Użytkownicy korzystający z zasobów środowiska, w tym użytkownicy korzystający z usług w zakresie zaopatrzenia w wodę̨ i odprowadzania ścieków podłączeni do sieci kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Gostynin.

Cel projektu:

Celem projektu „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie w aglomeracji Gostynin” jest poprawa pracy istniejącego układu oczyszczania ścieków i przeróbki osadów oraz przebudowa, rozbudowa, modernizacja budynków zlokalizowanych na terenie oczyszczalni w Gostyninie w zakresie:

1. zwiększenia przepustowości oczyszczania ścieków w odniesieniu do ilości ścieków i ładunku zanieczyszczeń.

2. uzyskanie stabilnego, wymaganego prawem efektu ekologicznego (w odniesieniu do ścieków jak i osadów ściekowych) — jakość odprowadzanych ścieków po realizacji inwestycji spełni wymagania Dyrektywy Rady 91/271/EWG i rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub urządzeń wodnych (Dz. U. z dnia 15.07.2019 r., poz. 1311). Osady ściekowe po przetworzeniu będą spełniały wymagania Obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych.

3. zmniejszenia ilości osadów z eliminacją chorobotwórczych bakterii, wirusów i pasożytów, w procesie autotermicznej tlenowej stabilizacji osadu bądź alternatywnie chemicznej stabilizacji osadu wapnem.

4. efektywnego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska poprzez:

- zapewnienie niższych od dopuszczalnych parametrów ścieków oczyszczonych zwłaszcza w zakresie związków biogennych Nog i Pog,

- zmniejszenie ilości odpadów docelowo poprzez przekształcenie osadu w produkt,

- zmniejszenie emisji pyłów emitowanych w procesie spalania węgla w zakładowej kotłowni poprzez zastosowanie nowych wysokoefektywnych kotłów z certyfikatami ekologicznymi [lub zastosowanie kotłów gazowych,

- eliminacja hałasu poprzez zmianę napowietrzania rektorów biologicznych z obecnych aeratorów powierzchniowych na napowietrzanie wgłębne powietrzem podawanym z obudowanych dźwiękoszczelnie dmuchaw umieszczonych w budynku technicznym,

- hermetyzacja obiektów emitujących gazy złowonne (pompownia ścieków surowych z separacją skratek, stacja zlewna, zbiorniki uśredniające, stacja i reaktory przeróbki osadu) z odprowadzeniem odorów na odpowiednie wysokosprawne Biofiltry z płuczką.

- zastosowanie nowego zintegrowanego systemu automatyki i sterowania

poszczególnych. instalacji i urządzeń oczyszczalni.

Efekty i rezultaty projektu:

  • Rozbudowana i przebudowana oczyszczalnia ścieków komunalnych
  • Wydajność zmodernizowanych instalacji oczyszczania ścieków 23 366 RLM
  • Ilość́ suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania 328 tony/rok
  • Wielkość́ ładunku ścieków poddanych ulepszonemu oczyszczaniu 14 824 RLM

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 87 566 863,94 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 49 834 800,61 zł



Przeczytaj więcej na temat programu FEnIKS

 


Opis strony:

Ten serwis internetowy powstał celem promocji programu oraz komunikacji dotyczącej Funduszy Europejskich, w ramach których realizowany jest projekt pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie w aglomeracji Gostynin”

Udostępnij stronę:

Zestawienie znaków od lewej: Funtusze Europejskie; Rzeczpospolita Polska; Unia Europejska
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie